بوکوبین

قدرت هوش اجتماعی

بررسی کتاب

۱۹ مهر ۱۳۹۸ 134 بازدید
بوکوبین

قدرت هوش اجتماعی

بیشتر ما وقتی یک فرد موفق تو زمینه های تحصیلی با نمره های عالی داخل کارنامه پایان ترم میبینیم میگیم طرف عجب آدم با هوشیه !!

با این جمله ناخودآگاه ما داریم تعریف کلاسیک هوش رو بیان میکنیم ولی باید بدونین توی این سالها انقدر نظریه های مختلف در مورد هوش اومده که الان صرفا داشتن نمره 20 داخل کارنامه باهوش بودن محسوب نمیشه.

بعد از تمام این نظریات که در مورد هوش توسط فیلسوف ها و دانشمندای سراسر جهان مطرح شده همگی به این جمع بندی رسیدن که هوش 10 نوع مختلف داره که IQ یا همون قدرت حل مسائل سخت همون مسائلی که با فرمول و ریاضیات میشه حل کرد فقط یکی از این ده تاست.

موضوع کتاب امروز هم همونطور که از اسمش پیداست قدرت هوش اجتماعیه.

مغز ما آدما پیچیده ترین ، حساس ترین و با قدرت ترین عضوی هست که داخل کائنات وجود داره.ارتباط بین آدمها ارتباط بین دوتا مغز با تمام اون پیچیدگی هاست.

هوش اجتماعی هم قدرت ارتباط برقرار کردین با  بقیه آدمهاست.بر خلاف IQ  که با انسان متولد میشه و قابلیت تغییر آنچنانی نداره سطح هوش اجتماعی رو میشه با آموزش و یادگیری بالا برد و ازش توی روابط با سایر آدمها استفاده کرد.

اما یادتون باشه برای تقویت هوش اجتماعی اول باید هوش هیجانی رو تقویت کرد و این رو بدونین که با تقویت هوش اجتماعی ما یکسری اطلاعات در مورد برقراری و حفظ ارتباطات با بقیه آدمها بدست میاریم اما این اطلاعات زمانی کاربردی میشن برامون که قبلش هوش هیجانی خودمون رو تقویت کرده باشیم به عبارت دقیق تر هوش هیجانی قدرت بکار گیری هوش اجتماعی رو افزایش میده.

خوب برگردیم سر موضوع خودمون یعنی هوش اجتماعی

کسی که هوش اجتماعی بالایی داره باید بتونه تمام قدرت مغزی و جسمی خودش رو بکار بگیره تا بتونه با بقیه ارتباط موثر برقرار کنه.اون باید شخصیتی داشته باشه که دیگران رو تحت تاثیر قرار بده و خلاقیت نیروی ارتباطی و دوستی درونش رشد کنه همینطور باید بدونه چطور دوست پیدا کنه و چطور اونها رو نگهدارِ.

این هوشِ مهم باید بتونه که هنر کنار اومدن در اوج درگیری مذاکرات و اشتباهات و سایر موقعیت های خطیر پیدا کنه.

افزایش هوش اجتماعی کمک میکنه که فرد شنونده خوبی باشه و با قدرت با همه ارتباط برقرار کنه.

اما چطور؟

داخل کتاب قدرت هوش اجتماعی نوشته دکتر تونی بوزان 10 بخش ارائه شده که هر کدوم ضمن اینکه مکمل بخش قبلی خودشون هستن کمک میکنند به شما تا مراحل تکاملی پرورش هوش اجتماعی رو سریعتر طی کنید.

10 بخش پرورش هوش اجتماعی تونی بوزان:

بخش اول )مقدمه: این بخش صرفا مقدمه ای برای شناخت هوش اجتماعی و اهمیت اون هست.

بخش دوم) فکر مردم را خواندن: عمده ارتباطات با بقیه آدمها تز طریق زبان غیر کلامی اتفاق میافته مثل تکان دادن سر یا حرکات اعضای صورت .در این بخش توضیح داده شده که چطور خودتون رو با همین حرکات بدنی بیان کنین و چطور رفتار دیگران رو از طریق حرکات بدنی پیش بینی کنیدو فکرشونو بخونین.

بدن انسان ابزار فوقالعاده ای هست که دائما در حال اجرای موسیقی ارتباطاته اگه نواختن این ساز رو یاد بگیرین پاداش اجتماعی بزرگی دریافت میکنین.

بخش سوم ) هنر گوش دادن: افرادی که هوش اجتماعی دارند زیاد حرف نمیزنند بلکه زیاد گوش میکنند.این بخش درباره گوش کردن با شما صحبت میکند و به شما نشون میده چطور با کمترین حرف زدن استاد گفتگو بشید.ضمنا بد نیست یادمون باشه ما یک دهان داریم و دوتا گوش.

بخش چهارم)ایجاد ارتباطات:یکی از هدف های طبیعی هر کسی اینه که مردم رو تحت تاثیر قرار بده،محبوب باشه،راحت صحبت کنه،با بقیه راحت کنار بیاد و بتونه در روابط اجتماعیش نتایج دلخواه رو کسب کنه.در این بخش این مسائل رو یاد میگیرید.

بخش پنجم)چطور در میان جمع بدرخشیم:این بخش به شما نشون میده که چطور خودتون رو در جمع مطرح کنین یا چطور بتونین با استفاده صحیح از مغزتون دیگران رو تحت تاثیر قرار بدین.

بخش شش)طرز برخورد با “نگرش”: طرز برخورد شما نه تنها روی رفتار خودتون بله روی رفتار اطرافیان هم اثر گذاره و جالبتر اینه که این اطرافیان روی اطرافیان خودشون تاثیر میگذارن و به این ترتیب روش شما پخش میشه در همه جای دنیا.اعتماد به نفس شما مهم ترین کلید برای ایجاد رابطه با دیگران است.در این بخش مفهوم فشار توضیح داده میشه ویکی از مهمترین نکته ها رو برای شما بازگو میکنه که چطور میتونین اون رو حتی به بچه های خودتون هم آموزش بدین.

بخش هفتم)تعامل:چطور میتوان دیگران را تحت تاثیر قرار داد؟

چطور میشه مطمین شد که در یک معامله هر دو طرف راضی اند؟چطور میشه اختلافات رو به نحو مسالمت آمیزحل کرد؟ این بخش تمام زوایا رو به شما نشون خواهد داد.

بخش هشت) بخشندگی اجتماعی – یا چه کاری را چه زمانی انجام دهید

کارهای کوچکی هستند که میشه با انجام دادنش نشون داد فرد باهوش اجتماعی بالایی هستیم این بخش به معرفی این کارهای کوچک و طرز کارکردن اونها میپردازه و به شما نشون میده که اون کارها چطور میتونن براتون مفید باشن.

بخش نهم) علائم موفقیت اجتماعی : وقتی سطح هوش اجتماعیتون رو بالا میبرید این عمل موفقیت و نفوذ اجتماعیتون رو افزایش میده.شما میتونین تمام چیزهایی که یاد گرفتینرو عمل کنین و موفقیت آینده خودتون رو تضمین کنین در این بخش با چهره ای از هوش اجتماعی آشنا میشین که بالاترین قدرت و کیفیت رو داره.

بخش دهم) قدرت 10 : هوش اجتماعی مجموعه آگاهی هایی است که همه از نعمت داشتنش برخوردارن. در این بخش توضیح داده شده که این آگاهی ها چه چیزهایی هستند و چطور با هم برهمکنش دارند و روی هم تاثیر میگذارند یا یکدیگر رو تقویت میکنند.

میتوانید دیگر مقالات بوکوبین مانند مقاله کتاب دست دوم  را در بوکومگ مشاهده فرمایید.

 

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *