بوکوبین
بوکوبین

لطفا گوسفند نباشید

کتاب ” لطفا گوسفند نباشید ” نوشته محمود نامنی است. نویسنده در مقدمه کتاب آورده که : ” پیشنهاد میکنیم این دست نوشته را به عنوان یک کتاب درسی نه برای سرگرمی”.
کتاب ” لطفا گوسفند نباشید ” یکی از کتاب های پر فروش و پر طرفداری است که در زمینه روانشناسی به رشته تحریر در آمده است. بارزترین ویژگی این کتاب شیوه تدوین آن براساس فرهنگ ایرانی است. از دیگر ویژگی های این کتاب این است که علاوه بر میاحث روانشناسی که در کتاب مطرح شده است میتوانید به حجم عظیمی از جملات و شعر های شخصیت های معروف دست پیدا کنید.

بررسی 4 فصل لطفا گوسفند نباشید

فصل اول لطفا گوسفند نباشید با عنوان ” چگونه باید آموخت ” شامل بخش ها و موضوعاتی از قبیل ” مادر نیمه گمشده ” ، ” خود آگاهی چیست؟ ” و ” مدیریت احساس چیست ؟ ” و ” چگونه دوست خوب انتخاب کنیم ؟” و… است. در پایان هرکدام از این بخش ها، چکیده ای از بحث آورده شده است که در واقع تحلیلی است بر آنچه در قالب نقل قول ها و حکایت ها آماده شده است.
فصل دوم لطفا گوسفند نباشید را با عنوان عبارات تاکیدی مطالعه خواهید کرد. خیلی از ماها این موضوع را میدانیم که به هرچیزی که فکر کنی و مکرر آن را بر زبان بیاوری، برایت اتفاق خواهد افتاد.
در واقع عبارات تاکیدی این کتاب از میان صد ها کتاب روان شناسی و با همت متخصصان این علم با دقت و وسواس زیاد انتخاب شده است.
در تعریف عبارت تاکیدی آمده است که : عبارت تاکیدی جمله ای نیرومند و مثبت است که اظهار میدارد امری پیشاپیش چنین است. در واقع با خواندن این جملات تاکیدی در خواهید یافت که چگونه حال خود را در شرایط بحرانی مدیریت کنید و همچنین چگونه افکار شما در آینده شما و سرنوشت تان موثر خواهد بود. به عنوان نمونه در جمله ” آنچه که در دنیا شاهد آن هستید، حاصل اعتقادی است که نسبت به آن دارید.” متوجه میشوید که تمام اتفاقات زندگی آیینه تفکرات شماست.
” پرسش های بی پاسخ ” عنوان سومین فصل لطفا گوسفند نباشیداست. این فصل جذاب ترین و هیجان انگیز ترین و شاید غمگین ترین فصل کتاب باشد ، چرا که خودِ واقعی¬تان را در این فصل پیدا کنید. این فصل مملو از پرسش هایی است که خودِ شما باید به آنها پاسخ درخور بدهید. با فکر کردن به آنها خاطرات و اتفاقات دور و دراز را به یاد خواهید آورد.
نویسنده در خصوص این فصل آورده است: ” ابتدا سعی کنید در خلوت خود و با صدایی که خودتان بشنوید، پرسش ها را خوانده و با همان آهنگ صدا جواب دهید. مطمئن باشید اگر بخواهید صادقانه جواب بدهید هرگز قادر نخواید بود یک صفحه را به اتمام برسانید. فصل سوم کتاب ” لطفا گوسفند نباشید ” با این پرسش چالش برانگیز شروع میشود ” اگر از زندگی شما فیلم برداری میکردند و آن فیلم را برای همه نمایش میدادند آیا از دیدن برخی از صحنه ها خجالت میکشیدید؟ چرا؟ ”
سوالات این فصل بیشمار است و برای هر سوال باید زمان زیادی را صرف کنید تا جواب آن را بیابید ولی در پایان فصل میتوانید دربیابید که با خودتان اصطلاحا چند چند هستید؟
فصل چهارم لطفا گوسفند نباشید درباره آزمون های خودشناسی است. در این فصل با تست هایی مواجه میشوید که با پاسخ به آنها و در پایان حیرت زده خواهید شد. زیرا که خودتان را بدون هیچ حجاب و پوششی ملاقات خواهید کرد . شما کی هستید؟ – ایا شما آدم فضولی هستید؟ – آیا فردی عصبانی هستید؟ به عنوان برخی از آزمون های این فصل است. در هرکدام از این آزمونها گزینه ها و امتیازهایی پیش بینی شده هستند که میتونید با تجمیع امتیازها به روحیات واقعی خودتان پی ببرید.
در پایان نویسنده در مصاحبه ای برای خوانندگان این کتاب گفته است “این کتاب در طبقه روانشناسی عمومی جای میگیرد که تاکنون اثر تالیفی در این حوزه نداشتیم و انچه که منتشر میشود ترجمه ای از آثار روان شناسان و روان کاوان غربی است. ما برای اولیت بار تصمیم گرفتیم که با فرهنگ و زندگی ایرانی کتابی بنویسیم که از فرهنگ بومی نشات گرفته است و در زمینه روان شناسی عمومی باشد که برای مخطبان قابل درک باشد.”

میتوانید دیگر مقالات بوکوبین مانند مقاله کتاب دست دوم  را در بوکومگ مشاهده فرمایید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *