بوکوبین

کتاب دست دوم

بوکومگ , مقاله بوکومگ

۱ آبان ۱۳۹۸ 291 بازدید
بوکوبین

کتاب دست دوم

دیگر همچون قبل برای خرید و فروش کتاب دست دوم تنها راه،مراجعه به کتابفروشی های فیزیکی کتاب دست دوم نیست . در گذشته باید هزینه های زیادی برای رفت و آمد به کتاب فروشی ها به خصوص در کلان شهر ها و مشاهده کتاب دست دوم و خرید آن ها ، یا حتی حمل کتاب های دست دوم برای فروش به کتابفروشی ها صورت میگرفت . در هر دو صورت امکان این وجود داشت که نسخه دست دوم کتاب مد نظر شما موجود نباشد، یا اگر قصد فروش کتاب دست دوم خود را داشتید کتابفروشی های فیزیکی کتاب شما را خریداری نکرده و یا با قیمت بسیار اندک از شما خریداری کنند و شما هیچ راه ارتباطی با کتاب فروشی های کتب دست دوم شهر های دیگر نداشتید .

خرید و فروش کتاب دست دوم در بوکوبین

حال اگر موارد بالا برای شما اتفاق می افتاد راهی جز خرید کتاب نو به جای کتاب دست دوم و با صرف هزینه نسبتا بالاتر و فروش کتاب های خود با مبلغ بسیار پایین تر نداشتید ، بوکوبین بستری فراهم کرده از جمله “سایت بوکوبین ” و “اپلیکیشن بوکوبین “برای سهولت استفاده که مشکلات ذکر شده برطرف شود و امکان دسترسی به کتاب دست دوم تمام افراد در شهر محل زندگی خود و دیگر شهر ها را به صورت آنلاین داشته باشید و اگر قصد فروش  کتاب دست دوم خود را  دارید بدون صرف هزینه های اضافی کتاب خود را از قسمت “ثبت آگهی” به صورت رایگان در بوکوبین قرار داده و بفروش برسانید . همچنین اگر تصمیم خرید کتاب دست دوم دارید فقط کافیه “آگهی های ثبت شده” در بوکوبین در شهر محل زندگی خود و یا شهر های دیگر را مشاهده و کتاب دست دوم مورد نظر را انتخاب و با دارنده کتاب تماس بگیرید و کتاب را به صورت دست دوم خریداری کنید.همچنین میتوانید  با استفاده از قسمت  دسته بندی محصول مورد نطر خود را سریع تر و راحت تر پیدا و خریداری کنید و برای اطمینان از خرید و فروش کتاب دست دوم میتوانید “قوانین بوکوبین” را مطالعه فرمایید.

مزایا و اهمیت  خرید و فروش کتاب دست دوم

کتاب جزء مواردی است که به شرط نگهداری مناسب ، دست دوم بودن آن تاثیری بر کیفیت کتاب ندارد چون محتوا و مطالب کتاب است که ارزش و اهمیت دارند و دست دوم نمیشوند پس هدف کتابخوان ها مطالب درون کتاب ها است و دیگر دست دوم یا نو بودن کتاب تفاوتی نمیکند.
خرید و فروش کتاب دست دوم در سال های اخیر به دلیل صرفه اقتصادی و این که ارزان تر از خرید کتاب نو است با توجه به گرانی کاغذ رونق بیشتری گرفته است البته هنوز میزان خرید و فروش کتاب دست دوم به رونق اصلی نرسیده است ، یکی از اهداف بوکوبین به عنوان سامانه آنلاین خرید و فروش کتاب دست دوم کمک به بهبود و بیشتر شدن این چرخه است تا افراد کتاب خوان هر بار برای خرید کتاب هزینه ی کمتری صرف کنند و یا افرادی که کتاب های زیادی برای مدت طولانی نیاز دارند مانند کتاب کمک آموزشی ، کتاب کنکوری ، کتاب دانشگاهی وغیره برای کاهش هزینه های خود می توانند از کتاب های دست دوم نیاز خود را تامیین کنند.
خرید و فروش کتاب دست دوم از دیگر کالاهای دست دوم مطمئن تر است. قیمت و سال انتشار بر روی جلد کتاب چاپ شده است و خریدار کتاب دست دوم متوجه می شود که قیمت فروش بالاتر و یا پایین تر از کتاب نو است و خرید دست دوم کتاب مورد نظر مقرون به صرفه است یا خیر .
همچنین کتاب هایی هستند که در سال های اخیر به چاپ مجدد نرسیده اند و افرادی به این کتاب ها نیاز دارند و افرادی هستند که این کتاب ها را در قفسه کتابخانه های خود دارند ولی بدون استفاده هستند ، خرید و فروش این کتاب های دست دوم به صورت آنلاین یکی از بهترین راه هایی است که کتاب خوان ها در هر مکانی که هستند به این کتاب های دست دوم کمیاب دست پیدا کنند و از قطع درختان برای تهیه کاغذ و چاپ مجدد کتاب جلوگیری شود، به این صورت است که به محیط زیست کمک شایانی می شود.

برای فهم و درک بهتر اهمیت خرید و فروش کتاب دست دوم و اهمیت رونق گرفتن چرخه کتاب های راکد قصد دارم مطالبی در مورد مشکلات چاپ کتاب جدید و هزینه های چاپ کتاب ، دلایل پایین بودن سرانه مطالعه کشور و … که در سال های اخیر به وجود آمده بیان کنم.

برای چاپ کتاب چه مراحلی لازم است؟؟

افراد مختلف هر دانش و مهارتی که در دوران تحصیل خود و یا تجربه خود به صورت عملی بدست می آورند را می توانند به صورت کتاب نوشته و علم خود را در اختیار دیگران قرار دهند. همچنین اگر قصد ادامه تحصیل در ایران و یا خارج از ایران را دارید چاپ کتاب یک امتیاز مثبت برای شما در آزمون دکتری محسوب می شود البته برای چاپ کتاب باید مراحلی را طی کنند که به آن اشاره میکنیم

1) انتخاب هدف و موضوع کتاب
2) ویراستاری و صفحه آرایی
3) دریافت جواز های چاپ، فیپا و شابک
4) طراحی جلد و چاپ کتاب

مراحل چاپ کتاب در موسسات چاپ کتاب چگونه است؟؟

1) ارسال فایل مربوطه به انتشارات
2) عقد قرارداد و مشخص کردن هزینه های چاپ کتاب و انجام اموری مانند ویراستاری و طراحی جلدو…
3) دریافت کد شابک
4) دریافت فیپا
5) تحویل فایل نهایی توسط صاحب اثر و یا بخش صفحه آرایی موسسه چاپ کتاب.
6) اخذ مجوز براساس فایل نهایی از وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی
7) طراحی و اخذ مجوز
8) فرستادن اثر نهایی به لیتوگرافی، چاپخانه و در آخر صحافی

انواع قرارداد با یک موسسه چاپ کتاب

موسسات چاپ کتاب به دو نوع سرمایه گذاری مولف و مشارکت، در هزینه چاپ کتاب قرارداد میبندد.
در سرمایه گذاری مولف ، شخص مولف کتاب خود را با هزینه شخصی از طریق موسسات ، به چاپ میرساند البته در چاپ های اینده حق چاپ برای مولف محفوظ است.
مشارکت در هزینه چاپ کتاب به این شکل است که مقداری از هزینه چاپ کتاب را مولف پرداخت کند و درصد دیگر را موسسه چاپ و در آخر سود حاصل از فروش، بسته به میزان هزینه انجام شده تقسیم خواهد شد.

نحوه پرداخت هزینه چاپ کتاب؟؟

عموما موسسات چاپ کتاب مبلغی اندک به طور مثال 500 هزار تومان از هزینه چاپ کتاب را در ابتدا و در هنگام عقد قرارداد دریافت کرده و تقریبا نیمی از مبلغ باقی مانده را بعد از دریافت مجوز و تسویه آخر بعد از چاپ و موقع تحویل کتاب انجام می شود.

3 معیار تعیین هزینه چاپ کتاب

1) تیراژ کتاب
2) قطع کتاب
3) تعداد صفحات کتاب

7 موسسه برتر چاپ کتاب در سال 98

1) انتشارات کتاب کتیبه نوین
2) موسسه چاپ کتاب و نشر شاپرک
3) موسسه چاپ کتاب بهتا پژوهش
4) موسسه چاپ کتاب سنا
5) موسسه چاپ کتاب ارشدان
6) موسسه چاپ کتاب مینوفر
7) موسسه چاپ کتاب دانشگاه شهید بهشتی

اثرات افزایش قیمت کاغذ

می توان گفت از ابتدای شهریور ماه سال 97 بود که قیمت کاغذ همزمان با افزایش قیمت دلار شروع به افزایش سرسام آوری کرد تا حدی که قیمت کاغذ به بندی بیش از 450 هزار تومان رسید و در وزارت ارشاد، کار گروهی به عنوان کارگروه کاغذ تشکیل شد تا بتوانند نوسانات قیمت کاغذ را کنترل کنند و از وزارت خانه های دیگر هم نمایندگانی شرکت کردند اما تصمیمات و فعالیت های کارگروه کاغذ بی نتیجه ماند و حتی نمایشگاه کتاب تهران هم نتوانست باعث کاهش قیمت کاغذ بشود این افزایش قیمت کاغذ اثرات خود را به صورت کاملا مشهود بر کار ناشران کتاب گذاشت به صورتی که نه تنها ناشران تعداد چاپ کتاب جدید را کاهش دادند بلکه از چاپ مجدد کتاب های خود خودداری کردند و مولفین هم چاپ کتاب خود را به تعویق انداختند و حتی کتاب فروشی ها هم با بوجود آمدن چنین شرایطی و کاهش چاپ کتاب ، افزایش قیمت کاغذ ، افزایش قیمت کتاب وکاهش خرید و فروش کتاب، روی به کسب و کار های دیگری برای کسب روزی کردند به طور مثال فروش لوازم التحریر در کنار فروش کتاب کردند.

آمار نشر کتاب

طبق گزارش خبرگزاری مهر و براساس گزارش موسسه خانه کتاب که در مهر ماه سال 97 منتشر شد میزان عنوان نشر کتاب نسب به زمان مشابه سال قبل 10 درصد کاهش یافته ولی در مقابل آن قیمت کتاب 34 درصد افزایش یافته است که متاثر از افزایش قیمت کاغذ و افزایش قیمت دلار است و میزان نشر کتاب به تدریج رو به کاهش است.
. طبق گزارش خبرگزاری ایرنا 75 درصد عنوان ها به صورت تالیفی و 25 درصد ترجمه کتاب است که در حوزه کتاب های تالیفی کتاب های کمک درسی با اختلاف در رتبه اول قرار دارند و عنوان کتاب های دیگر در رتبه های بعدی قرار میگیرند که در ادامه به 4 مورد از انها بعد از کتاب های کمک درسی اشاره شده است :
1. موضوعات ادبیات
2. علوم عملی
3. کودک و نوجوان
4. علوم اجتماعی
و در حوزه ترجمه 4 مورد بیشترین عنوان چاپ شده عبارت است از:
1. ادبیات
2. علوم عملی
3. کودک و نوجوان
4. فلسفه

بیشترین تعداد چاپ در کدام استان است؟

براساس شرایط موجود و حضور بیشتر انتشاراتی ها در استان تهران حدود 80 درصد از میزان چاپ کتاب از این استان است که دلایل متعددی دارد اما بعد از تهران شهر های خراسان رضوی، قم و آذربایجان شرقی قرار دارند.
9 انتشارات برتر کتب کمک درسی
1. گاج
2. خیلی سبز
3. مبتکران
4. رهپویان شریف
5. پیشروان
6. سمت
7. مهر وماه
8. تخته سیاه
9. دور اندیشان

دلایل پایین بودن سرانه مطالعه کشور

1. وضعیت اقتصادی به مردم اجازه خرید کتاب نمی‌دهد
یکی از اصلی ترین دلایل کاهش سرانه مطالعه در کشور افزایش قیمت کتاب و کاهش قدرت خرید عموم مردم میباشد که باعث شده است خرید کتاب را از سبد خرید خود کنار بگذارند در صورتی که در گذشته اینگونه نبوده به همین دلیل افرادی که میل به کتاب خوانی داشتند به کتاب های الکترونیکی و شبکه های اجتماعی روی آوردند که آنها نیز معایب خود را دارد.

2. شنونده بهتر بودن
در کل سرانه مطالعه در ایران نسبت به دیگر کشور ها پایین بوده است و در سال های اخیر این آمار کمتر شده و یک دلیل دیگر مهم آن تمایل ما به شنیدن است تا خواندن ، که یکی از دلایل مهمی برای موفقیت استارتاپ های پادکست محور مثل شنوتو شده است.

کتاب دست دوم و کمک به محیط زیست

چاپ کشور در سال های اخیر نتوانسته است نیاز کاغذ خود را از داخل کشور تامین کند و واردات کاغذ یکی از چالش های موجود و همیشگی بوده است که با تغییرات نرخ ارز این چالش و مشکل جدی تر شده و ناشران کتاب دوران سختی را سپری میکنند
تولید کاغذ با توجه به امکانات و تکنولوژی موجود، همیشه مشکلی میان حامیان محیط زیست در کشور به دلیل قطع کمتر درختان و همچنین صاحبان نشر به واسطه نیازشان به کاغذ بوده است. البته امروزه و با پیشرفت تکنولوژی کاغذ‌هایی از بازیافت و یا منشا‌ءهایی به غیر از چوب به وجود آمده‌اند، اما اکثر این کاغذ‌ها وارداتی بوده و برای خرید آن‌ها باید ارز از کشور خارج شود که دوباره مشکل و چالش تغییرات ارز در این جا هم صدق میکند ومشکلی را حل نمیکند.

دلیل عدم استقبال از سوی مردم نسبت به نسخه‌های الکترونیکی و دیجیتال کتاب چیست؟
یکی از مواردی که خواندن کتاب دیجیتال را راحت میکند استفاده از ابزار خوانش کتاب است که به دلیل عدم توجه ناشران و عدم رایج بودن این ابزار مورد استفاده عموم قرار نمیگیرد و خواندن کتاب دیجیتال با تلفن همراه به دلیل کوچک بودن صفحه گوشی و لپ تاپ به دلیل خستگی چشم خواننده، مورد استقبال زیاد قرار نمیگیرد.
دلیل دیگری که باعث عدم استقبال شده است ، بی کیفیت بودن کتب دیجیتال است امکاناتی از قبیل انتخاب کلمه، ترجمه همزمان ،قابلیت ذخیره اطلاعات ، چند زبانه بودن و اتصال به مراکز اطلاعات مانند ویکی پدیا است که در کتب دیجیتال فارسی دیده نمیشودو صرفا به خود متن ختم میشود که نبود این امکانات استقبال به کتب دیجیتال را کم میکند.

سخن آخر

با توجه به موارد ذکر شده اعم از افزایش قیمت کاغذ ، عدم چاپ مجدد کتاب ها، طولانی و سخت بودن و پر ریسک بودن چاپ کتاب جدید در سال های اخیر و گسترده تر شدن بازار خرید و فروش کتاب دست دوم و دسترسی بیشتر کاربران به کتاب های دست دوم بیش از پیش به اهمیت کتاب دست دوم می توان پی برد .
رسالت بوکوبین این است که موانع را برطرف کند تا دیگر هیچ کتابی در قفسه کتابخانه ها خاک نخورد ، هر کتابخوانی هر کتابی را که احتیاج دارد بدست آورد و تمام کتاب فروشی ها بوسیله بوکوبین بتوانند کتاب های دست دوم و نو خود را بفروش برسانند تا با توجه به مشکلات بوجود آمده در سال های اخیر شغل خود را تغییر نداده و کسب و کار تمام کتابفروشی ها رونق بگیرد تا کمکی به اقتصاد کشور باشد.

میتوانید دیگر مقالات بوکوبین را در بوکومگ مشاهده فرمایید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *